KURUMSAL   |   EĞİTİM SİSTEMİMİZ   |   PROGRAMLARIMIZ   |   BASINDAN   |   KATILIMCI YORUMLARI   |   BAŞVURU KOŞULLARI   |   LİNKLER   |   İLETİŞİM   |   ANASAYFA
Duyuru Seçiniz :


Dünyada günde üç milyon sunum yapılıyor. İstatistiklere göre yapılan sunumların yüzde 84’ü sıkıcı veya uyutucu. Pek çoğumuzun korkulu rüyası olan sunum hakkında her şey Sunumdan Kaçış Yok adlı kitapta toplandı. Kitabın yazarı Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Almanca İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Adnan Nur Baykal, iyi sunum yapabilmenin diploma gibi kapılar açabildiğini söylüyor.

Sunum kelimesini duyduğumuzda bile birçoğumuz geriliyoruz. Kalabalığa karşı konuşmak, bir şeyleri anlatmak insanı tedirgin ediyor. Eller kollar nereye konacak, o kadar kişinin karşısında nasıl konuşacağım, izleyiciler ya beni dinlemezse, sunumumdan sıkılırlarsa gibi onlarca soru gelir aklımıza.

Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Almanca İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Adnan Nur Baykal, sunumun neden ürkütücü olduğundan sunum sonrası yapılması gerekenlere kadar konuyla ilgili birçok başlığı Sunumdan Kaçış Yok adlı kitabında topladı.

Dünyada günde üç milyon sunum yapıldığının tahmin edildiğini ifade eden Baykal, istatistiklere göre yapılan sunumların yüzde 84’ünün sıkıcı veya uyutucu olduğunu belirtiyor. Baykal, sunum yeteneğinin diploma gibi kapılar açtığını söylüyor. Ama devamının da getirilmesi gerekiyor. Baykal, iyi bir sunumun hazırlık sürecinde iki konunun çok önemli olduğunu belirtiyor: Konuya hakim olmak ve yeterli zaman. Ayrıca izleyicinin beklentilerini bilmek de önemli. Hazırlık yaparken izleyicileri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Sunumdan önce sunum salonuna gidip her şeyin gözden geçirilmesi önemli.

Bazı kişilerde sahne tutkusu ve yeteneği olabildiğini belirten Baykal sunum yapma yeteneğinin bunun çok ötesinde olduğunu söylüyor. Karşısındakinin diliyle konuşabilmenin, ikna edebilmenin, bildiklerini kolaylıkla karşısındakilere aktarabilmenin, öğrenilebilecek yetenekler olduğunu ifade eden Baykal, sunum yapacak kişilere tavsiyelerde bulunuyor: “Fırsat bulunca sunum yapsınlar, sunumdan kaçmasınlar. Sunum yaptıktan sonra da neleri iyi yapamadıklarını tespit edip, bunun üzerine gitsinler. Ama her şeyden önce hakim oldukları en azından bir konuları olsun. Yoksa izleyicilere yazık ederler.”

Sunum hazırlarken
Kitapta sunum hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalara da yer veriliyor. Bunlardan biri ana fikri destekleyen mesajın olması. Bu mesajların da hatırlanabilir olması için basit, somut, sürpriz unsurlara sahip, güvenilir, hem mantığa hem de hislere hitap etmesi gerekiyor. İzleyicileri sunuma katmak istiyorsanız sunumu interaktif bir hale getirmelisiniz. Böylece sunuma katılırlar. Katılımcı olduklarında hem sunumu anlamaya çalışır hem de unutmazlar.


Sunum yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Sunumdan Kaçış Yok kitabında sunum öncesi ve sunum sırası hakkında birçok tavsiye yer alıyor. Bunlardan bazıları:
- Sunum salonunu önceden görün, teknik ekipmanları mutlaka sunum öncesinde test edin.
- Giyeceklerinizi önceden tespit edin, son ana bırakmayın. İzleyicilere, vereceğiniz mesaja uygun bir kıyafet seçin. Rahat ayakkabılar giyin.
- Hep aynı ses tonuyla konuşmayın. Vereceğiniz mesajın önemine göre sesinizi yükseltin.
- Sunum 1 saatten uzunsa bir yerinde ara verin, izleyiciler rahatlasın.
- Sunumun girişi ve sonucu uyumlu olsun. Sunumunuza bir soruyla başlayacaksanız finalde bu soruyu tekrarlayın ve tekrar cevaplandırın. Alıntıyla başlayacaksanız uygun bir alıntıyla bitirin.
- Sahneye canlı ve enerjik bir şekilde gelin.
- Jest ve mimiklerinizi kullanmaya çalışın.HÜRRİYET İK